Przeglądaj
 
Narzędzia
Rss Kategorie

Czym różni się dzierżawa od sprzedaży na raty (dzierżawa i sprzedaż poprzez stronę giełdy)?

Sprzedaż na raty i dzierżawa to dwie nowe metody na sprzedaż domen na giełdzie AfterMarket.pl. Pozwalają one na ułatwienie kupującemu dokonania transakcji poprzez rozłożenie jej kwoty na kilka miesięcznych płatności.

Sprzedaż na raty oznacza rozłożenie ceny Kup Teraz na kilka miesięcznych płatności. Kupujący otrzymuje ograniczoną możliwość zarządzania domeną (zmiany serwerów DNS) już po opłaceniu pierwszej raty, ale pełną kontrolę nad domeną uzyska dopiero po spłaceniu wszystkich rat. Sprzedawca określa procentowy narzut, tzn. dodatkową kwotę jaką musi spłacić kupujący jeśli zdecyduje się na płatności ratalne; domyślną wartością jest 1% ceny Kup Teraz za każdy miesiąc.

Dzierżawa oznacza możliwość wydzierżawienia domeny za stały, miesięczny czynsz. Dzierżawca otrzymuje możliwość zmiany serwerów DNS dla domeny tak długo jak opłaca wyznaczony czynsz. Umowa dzierżawy jest zawierana na czas nieokreślony, z możliwością wypowiedzenia jej przez dzierżawcę z miesięcznym wyprzedzeniem. Wydzierżawiający (sprzedawca) nie ma możliwości wypowiedzenia dzierżawy. Po wypowiedzeniu, domena trafia z powrotem na konto sprzedawcy.

Podstawową różnicą pomiędzy sprzedażą ratalną a dzierżawą jest więc to, iż w przypadku sprzedaży ratalnej nabywca finalnie otrzyma domenę po spłaceniu wszystkich rat, zaś w przypadku dzierżawy domena powróci na konto sprzedawcy. Drugą istotną różnicą jest to, iż przy sprzedaży ratalnej z góry określony jest okres spłaty (liczba rat), zaś dzierżawa trwa przez okres nieokreślony, dopóki dzierżawiący jej nie zakończy.